Anmeldelse af Horns + Beneath The Silence, Obscene, Roskilde, 29. oktober 2016
Med horns og beneath the silence på plakaten blev der i weekenden inviteret til halloween-aften på obscene i Roskilde.
Sidst jeg deltog til Obscene, på Eriksvej 40, i Roskilde, må have været i mine spæde teenage-år for godt og vel 10 år siden. Jeg har dog besøgt stedet i mellemtiden til mange andre koncerter og begivenheder i rocken og metallens tegn. Denne gang var dog anderledes. Der var nemlig Halloween-tema på Obscenes program.
Jeg tog det dog helt casual. Jeg var i det daglige outfit, så folk kunne se, hvor skræmmende jeg ser ud til hverdag. Men faktisk fik jeg at vide, at jeg ikke ligner typen, der normalt ville deltage i et arrangement som Obscene, eller måske for den sags skyld nyder min daglige dosis metalmusik. Det var endda til trods for den Black Sabbath-t-shirt, jeg havde valgt at tage på. Men det er vel, hvad man kan forvente, når man ikke just har langt hår eller skæg? Hun påstod endda, hun var serviceminded og sikke en service. Tommel up.
Spøg til side. Obscene er et skønt sted med billige øl og drinks. Heldigvis var der dog mange andre, som var klædt ud denne aften. Dæmoner, pirater og sågar en Ananas-mand havde deres ture til og fra baren. Det var de ikke ene om og efter rigeligt med øl, skulle det første band på scenen.