Bersærk. Et band, der af det generelle danske metalfolk er ganske elsket. Et band, der med sine hedenske tekster og tunge lyd gang på gang har skabt en kæmpe fest blandt publikum. Et band, der er kendt for at få publikum til at skråle med, moshe og generelt bare have en pissefed fest. Så at fejre sit 10årsjubilæum et sted som DR’s Koncertsal virkede til at starte med mildest talt lidt underligt. Og underligt blev det også. Men samtidig fuldstændig vidunderligt.
Bersærk vælger at starte koncerten ret uvant. Nemlig ganske sagte med fokus på stemningsopbygning med et akustisk set på godt og vel seks sange. Der er ingen tvivl om, at det her var lidt underligt for både publikum og band, men samtidig så virkede det til at være en helt perfekt start på en koncert i et lidt uvant lokale. Koncerthusets rammer gjorde, at denne start virkede meget mere naturlig og oplagt. Men man kunne da godt mærke, at Bersærk og publikum også snart gerne ville have, hvad vi alle var kommet for. Det kriblede helt i alles fingerspidser efter noget groovy og tung metal; så meget, at selv nogle få publikummer var begyndt at synge åbningsriffet til ”Tordensol”.
Efter det lille akustiske set gik Bersærk da også for alvor i gang. Liiige nøjagtigt som man kender dem. Håret svinger, guitarerne har fået en god mængde distortion og Casper Popp, der råber ”JA TAK!” NU er vi for alvor i gang. Og dog. Der er nemlig en lidt mærkelig stemning i lokalet.
Hvis myten om metalheads skulle være sand, så burde alle have flået stolene af gulvet og være begyndt at moshe fra det første ”JA TAK!”, men folk bliver simpelthen siddende i deres stole. Helt pænt. Igen giver det her en ret anderledes oplevelse af en Bersærk-koncert. Ikke nødvendigvis dårligt, men samtidigt så mistede man lidt af den fællesskabsånd, som der typisk er til en Bersærkkoncert. Det er på en måde lidt ærgerligt, da Bersærk for mit vedkommende er et band, der får os alle til at føle os som en samlet flok med fællesskrål og kammeratlig headbanging. Der blev gjort lidt forsøg på at få publikum til at synge med, meeen det virker til, at folk stadig var lidt forfjamskede og utrygge ved at udvise deres ”normale” adfærd i disse ellers så fine rammer.




