MAD-koncertgænger: Rosie Andersen
Benjamin Hartz / Hartz Photo
MAD-koncertgænger

MAD-koncertgænger: Rosie Andersen

Booker for Templet i Lyngby, medlem af quizgruppen Meshuggahbabes and Djentlemen og tidligere bartender på Voodoo Lounge Rosie Andersen har også deltaget i vores voxpop

Mads Pristed

Benjamin Hartz / Hartz Photo

Hvorfor tager du til koncerter?

“Fordi det er en del af mit job… Men mest fordi, jeg elsker stemningen! Lyden, lyset, venuet, det er så fantastisk, at det kan skabe en unik oplevelse og stemning hver gang. Især når man har en bred musiksmag!

Det er også bare en fantastisk måde at tage ud med sine kammerater, om det er en højhellig mandag eller en lidt mere festlig lørdag.”

Hvilken koncert har været den fedeste for dig?

“Haha… Her kan jeg referere til Metal A Day, hvor to anmeldere fangede mig i et ømt øjeblik (men min måske fedeste koncert??) til Bloodbath under Royal Metal Fest i 2018: En kronologisk øjenvidneberetning: 

  • ‘Bastian: 23.15 Voldsom nok pit til at jeg taber telefonen. Der er fedt foran! Mens verdens pinligste stagedive lige har fundet sted.’

  • ‘Daniel: 23.16 Var det ikke en af bartenderne fra Voodoo Lounge, der i øvrigt stod for lige netop dét stagedive?’

Ja, pinlige koncertoplevelser er der nok af, men mit stagedive var jo sikkert fedt i momentet, og derfor var det nok en SUPER fed koncert.

Men skal jeg være ærlig, er det umuligt at vælge én. Der har været så mange gode koncerter imellem. Hvordan skal jeg kunne sammenligne at høre ORM i DR Koncerthuset, Charlotte De Witte i Amsterdam eller Bloodbath ovre i det jyske? Så forskellige oplevelser, men så fede på hver deres måde.”

Hvilken koncert var så den værste?

“Åh… Den koncert, jeg har omtalt som den værste flest gange, og som jeg stadig nævner indimellem, er Avenged Sevenfold på Copenhell i 2018. De lignede decideret nogle, der hadede deres liv på scenen og bare ville hjem. Det ville jeg også efter de første 10 minutter, men jeg håbede jo, det ville blive bedre.

For ikke at tale om at de spillede det samme nummer to gange i ét sæt. Det kan sikkert fungere for nogle, men sgu ikke lige for Avenged Sevenfold.”

Er der en artist, som virkelig har fanget din opmærksomhed, for nylig?

“Jeg er spændt på Linkin Parks nye album, der udkommer! Indtil videre har jeg været positivt overrasket over deres nye forsanger. 

Udover det synes jeg ofte, der dukker nogle interessante nye bands op i min booking-mail.

Annonce

Hvad er den bedste festival i Danmark?

“Jeg har været på nogle forskellige i Danmark nogle mere end én gang, men der er én, jeg vender tilbage til hver gang, fordi jeg simpelthen ikke kan lade være – og det er Copenhell.”

Hvilket år var Copenhell bedst ifølge dig?

“Føler, man kan få høvl, uanset hvad man svarer her… Men 2024 var sgu et fedt år – for mig i hvert fald. Jeg fik muligheden for at se Limp Bizkit og The Offspring, og det gjorde det alle pengene værd!

Jeg kommer heller ikke lige foreløbigt til at glemme, at jeg vågnede morgenen efter at The Offspring havde spillet, og så, at de havde delt min Instagram-story, hvor jeg ser komplet bananas ud.”

Spiller du selv i et band?

“Gud, nej… Siden jeg var lille, har jeg prøvet mig frem med forskellige instrumenter. Keyboard, trommer, guitar, ukulele og fløjte har jeg været igennem. Kæmpe-dyr fornøjelse for mine forældre og en sikker skuffelse hver gang, jeg sagde, jeg var træt af det og ville videre til næste instrument. På et tidspunkt måtte det jo stoppe. Måske har det også noget at gøre med, at jeg knapt nok kan holde rytmen på en triangel, og mine vokalske evner kun rækker til at skråle med på kendte hits efter et par fadøl.”

Hvad er din all time favorite artist eller subgenre?

“Det afhænger stærkt af humøret, men jeg elsker deep house og atmosfærisk black!

Og hvis alt andet fejler, er emo-rock en sikker vinder.”

Har du nogle musik-relaterede tatoveringer?

“Noget, der minder om! Jeg plejer at tage til Rock & Metal Quiz den første onsdag i hver måned på Luke’s bar med mit skønne hold, “Meshuggahbabes & Djentlemen”, og i 2022 sejrede vi som det hold, der havde vundet flest quizzer på et år. Det skulle fejres med en tatovering til ære for holdet. Så i bund og grund er den vel musikrelateret?

Hvis jeg skal være ærlig, har alle de idéer, jeg ellers har haft om musikrelaterede tatoveringer, føltes som rene klichéer, så derfor har jeg ladet være. Om to år har jeg dog 10-års jubilæum i Templet, hvor jeg booker musik – det kunne måske godt føre til en lille jubilæumtatovering.” 

Hvor kan vi finde dig til den næste koncert?

“Den næste koncert, jeg har billet til, er faktisk først Cattle Decapitation i februar, men jeg kan nok også findes i Templet den 29. november til Hexis.”

Annonce

Skrevet af

Mads Pristed
Mads Pristed

Skriftlig redaktør, anmelder og SoMe

Folkeskolelærer med forkærlighed for progressiv metal, folk og hård rock.

Bliv en del af crewet

Vi søger skribenter og fotografer

Frivillige med kærlighed til metal. Anmeldelser, fotograven, festivaler — vil du med?

  • Skribent
  • Fotograf
Annonce

Metal A Day er et dansk heavy metal-medie, der blev startet af to barndomskammerater over deres fælles lidenskab og dybe passion for den tunge musikgenre – Den entusiasme vil vi dele med dig!

© Alle rettigheder tilhører Metal A Day og Stay Mad Productions | 2014–2026

Website udviklet af Codebit