Reportage fra: High Voltage Rock Awards 2017, High Voltage, København
Der var lydproblemer og andre forviklinger, men heldigvis var der også det vigtigste: En hyldest til dansk rock og metal, men mindeværdigt blev det aldrig.
(Alle billeder af Guillaume Blanjean Matthiesen)
I tiden herefter den tredje omgang High Voltage Rock Awards er der mange ting at gøre status over. Som en anden analytiker af en fodboldkamp med statistik over antal tilbagelagte meter af spillere med ulige numre på ryggen er der meget, jeg gerne vil opsummere, men jeg vil (forsøge) at fatte mig i korthed med de væsentligste punkter.
Hvis dine tømmermænd plager dig, eller du bare vil have kampens resultat, så ridser jeg lige det vigtigste op først: Vinderne! (Dem kan du også tjekke ud i vores video HER)
Årets danske rockudgivelse: Helhorse “Helhorse”
Årets danske classic rockudgivelse: Pretty Maids “King Maker”
Årets danske metaludgivelse: Artillery “Penalty by Perception”
Årets danske alternative udgivelse: Huldre “Tusmørke”
Årets danske liveband: Dizzy Mizz Lizzy
Årets danske up-comingband: Defecto
Årets danske band: Artillery
Årets danske producer: Søren Andersen for Artillery “Penalty by Perception”
Årets danske spillested/festival: Amager Bio
Årets danske radiorocktrack: Shotgun Revolution “City of Fire”
Årets danske video: Anders Frank fra Mindspark Films for Tainted Lady “Ampburner”
Årets danske rockfoto: Per Lange for The Defectors til Gutter Island Festival 2016
Ærespris branche: Kim Kofod fra den nu lukkede pladebutik “Rock Uglen”
Ærespris band: Artillery
Således blev 14 priser fordelt via publikumstemmer og point fra juryen. Den store vinder må bestemt være Artillery, som udover en storladen afrunderkoncert med stort set alle tidligere medlemmer, kan bryste sig af at have fået deres navn på fire af af aftenens statuetter.
Min første indskydelse over denne liste er da også, at det her rent faktisk ligner en hyldest til den danske undergrunds- og mellemgrundsscene og ikke endnu en promovering af bands som Dizzy Mizz Lizzy og Volbeat, som – velfortjent – har rigeligt med vind i de tunge sejl allerede.
Som den flinke pædagog jeg er, vil jeg starte med de positive ting fra aftenen:
Værten: Nøj, hvor var det skønt, at prisshowet havde valgt en person med frontfigurtække, nemlig sangeren Mike Tramp, som forstod at åbne gabet med både finurligheder og indlevende indspark, men vigtigst af alt kunne han tale højt, hvilket vi kommer ind på senere.
Mangfoldigheden: Her tænker jeg udover vinderne af priserne på de optrædene orkestre, hvor man kunne få alt fra folkemusisk metal til gedigen dødsmetal. På scenen denne aften fandt man både Måneskjold, Huldre, Baest, Aphyxion, Defecto, Helhorse Franklin Zoo og Artillery. Der var bestemt noget for enhver smag.




