Det er fredag aften i Aarhus. Det er begyndt at blive koldt i disse dage. I det mindste er det da så godt, at man kan få lov til at føle varmen fra et scenelys. I aften står den på en tur på Train. En koncert med Jesper Binzer, bedst kendt som forsanger og sympatisk frontmand i D-A-D; et band, hvor Binzer har gjort sig en fremragende karriere igennem de sidste næsten 40 år
Binzer er altid en slags garanti for en fremragende koncert med masser af underholdning, musik, der er præcis, som du husker den og formentlig elsker den, og naturligvis leveringen af en unik og fed vokal. Der er ingen andre, der er Jesper Binzer, han er en slags unikum. Som solist har Binzer slået sig sammen med en af Danmarks dygtigste guitarister i form af Søren Andersen, der også har gjort det som tour de force hos Electric Guitars sammen med manden med det flotte cykelstyrsoverskæg: Mika Vandborg. Andersen har selv håndplukke resten af backingbandet til Binzers soloprojekt, ja, faktisk virker det ofte som egentlig at være mere et Andersen- end et Binzer-projekt, men lad nu det ligge.
I hvert fald er jeg som det absolut mindste en anelse spændt denne aften. Jeg har aldrig oplevet Binzer solo, og nu er han pludselig revet af sin guitar og kan lave et reelt show med store armbevægelser? Det skal da være interessant!
Men det bliver det desværre bare ikke rigtigt. Fra første tone slås an, mærker man særligt, hvordan lyden denne aften ikke rigtigt fungerer. I forhold til hvor guitardrevet musikken er, drukner guitarerne alt for meget i de rungende trommer og det insisterende hammondorgel. Binzer har selv svært ved at skære ordentligt igennem fra start, og selvom lyden løbende bliver bedre, formår det aldrig at blive godt nok. Dette bemærkes særligt under en hammondsolo; en ting, som ellers plejer at være fornøjeligt, hvor der i aften er ingen detaljer, som kan høres i spillet, men der blot opstår et virvar af støj. Et kaos. Denne solo opfølges af en guitarsolo, der ligeledes skal være sej, men ender med at falde til jorden og skuffer i stedet . Ligesom med orgelet kan man ikke differentiere tonerne ordentligt, og vi ender med et miskmask af dårligt syngende guitar, ikke just hvad man forventer af Søren Andersen, som er en helt igennem formidabel rockguitarist.




