King Buffalo
Da jeg ankommer til spillestedet, er King Buffalo allerede gået på.
Det lyder som en glimrende intro, tænker jeg for mig selv, imens jeg venter på at få hængt mine sager op i garderoben.
Introen fortsætter, imens jeg kommer op til selve scenen. Den fortsætter endda længere tid endnu.
Ork ja, sådan er det jo med stoner, tænker jeg for mig selv. Lange introer, ja, det er vel i sagens kerne en industristandard.
King Buffalo lader dog ikke til at nogensinde ville stoppe med at spille introer…
Igennem hele deres koncert minder de mig mildest talt om Stoned Jesus, hvis altså bare Stoned Jesus droppede størstedelen af deres indhold og kun spillede introer. Det bliver hurtigt en kende kedeligt og uinteressant at lytte til, omend håndværket hele vejen er godkendt. De kan godt finde ud af at spille, men deres musik rammer simpelthen ikke hårdt nok. Der bliver chillet lige lovligt meget igennem hele deres sæt, og kun ganske sporadisk får vi serveret numre, som får lov til at løfte stemningen lidt op i niveau.
Lyden er egentlig glimrende, og yderst detaljerig under hele King Buffalos koncert, men selv god lyd ændrer ikke på den halvt uinspirerende musik. Vi er aldrig derude, hvor det, bandet spiller, er dårligt, men vi kommer vitterligt aldrig helt op at koge. I stedet for at få rykket lidt i nakken, bliver der højest vippet en smule med foden. Bandet formår ligeledes ikke rigtigt at komme ordentligt udover scenekanten, og publikum står ganske stille og nøjes med at observere. Det er tydeligvis mere spændende at holde sig i nærheden af baren, så det er lettere at tanke op på forfriskninger.
Elder
Mit bekendtskab med Elder må siges at være ret nyt. Jeg begyndte at lytte til dem, efter at den kammerat, som jeg også havde med til koncerten her til aften, viste mig det superfede nummer “Sanctuary” fra deres seneste album, Reflections of a Floating World. Jeg har været hooked lige siden.
Det er derfor også til stor glæde for mit vedkommende, at bandet lægger ud med at spille lige netop dette nummer inde på lille Vega. Lydniveauet er ikke imponerende højt, hvilket egentlig delvist glæder mig, thi jeg har begået den fejl at glemme mine ørepropper i jakken, der lige nu hænger og hygger sig nede i garderoben.
Dette er en stoner-koncert, som selv din mor ville kunne nyde, ikke kun på grund af et acceptabelt lydniveau, men i ligeså høj grad, fordi Elders musik bare bliver udført utroligt smukt.
Det er tydeligt, at bandet består af dygtige musikanter, der alle brænder for det, de laver. Elder leverer fra start til slut en tight sammenspillet koncert, hvor de to guitarer fletter sig sammen på imponerende vis. En sjov detalje er, at bandet beskrives som en trio, men der står altså fire mand på scenen her til aften, og det er bestemt ikke dumt, at de er fire, særligt på grund af de førnævnte guitarer, der supplerer hinanden eminent.




