Anmeldelse af Ice Nine Kills, Helviti, Copenhell d. 25/06-2026.
Det blev en cheesy, men effektiv omgang, da Ice Nine Kills leverede deres teatralske mord-cirkus på Helviti.
Foto: Anders Mikkelsen.
Ice Nine Kills har samlet sig en stor flok til deres poppede metalcore-opvisning på hovedscenen denne torsdag eftermiddag. I højt solskin skal der festes oppe på de forreste rækker.
Bandet skruer meget op for gøglet og sceneshowet, og selvom musikken på så godt som ingen måder tiltaler denne anmelder, virker koncerten nu alligevel ret medrivende. Støvet får i sandhed lov til at løfte sig oppe i pitten, hvor store støvskyer hurtigt formes.
Lyden er fremragende og klar på Helviti denne eftermiddag. Med denne type musik kunne man godt frygte at riffs og vokaler blev druknet i bas og trommer, men lyden sidder faktisk ganske godt. Selv de forskellige blæseinstrumenter, som sporadisk stikker hovedet frem, spiller godt ind over det ellers fyldte lydbillede. Det er skarpt som bare fanden.
Bandet har en tendens til at køre små korte videoer i reklamestil imellem flere numre, hvilket på mange måder er en sjov måde at bryde de musikalske pauser op på, så man kan skifte udklædninger osv. Det virker bare desværre også til tider lidt for opbrydende for selve koncerten, og denne anmelder hælder mest til sidstnævnte.
Når Ice Nine Kills til gengæld kommer med en disclaimer før et nummer, hvor der bliver talt om et nummer, der i tidernes morgen er blevet bandlyst, begynder det hele dog lige at flyde lidt for meget over med ost. Ice Nine Kills er utroligt cheesy, ja nærmest en musikalsk fondue, men det er samtidig tydeligt effektivt, i forhold til rigtigt mange af de fremmødte. En slags musical-agtig Metalcore-cirkus. Showet er fyldt med gyserreferencer og optrædener fra mordere fra flere mere eller mindre klassiske gyserfilm. Det får mig til at overveje hvor mange penge Ice Nine Kills mon bruger på karakterlicenser, så de må bruge disse figurers lighed live.
Bandet spiller deres musik stramt og effektivt. Musikalsk set er Ice Nine Kills i mine øjne ikke specielt interessant eller teknisk svært, men de gør det de gør godt. Man kan ikke tage fra dem at det er veludført og er en stil. Heller ikke selvom det er til den meget cheesy side. Sammenspillet sidder bestemt i skabet, og især vokalerne og harmonierne her fungerer glimrende for det poppede band.
Ice Nine Kills leverer en ufatteligt cheesy koncert på Helviti i år, hvor varmen utvivlsomt har fået osten til at flyde ud over hele pladsen. Det er ikke noget for denne anmelder, men det har det tydeligvis været for utallige andre, som har haft en fest, til dette gyser-cirkus.



















