I september 2019 udgav Sonata Arctica deres seneste, tiende studiealbum, Talviyö. Sidste år, i 2021, skulle de have turneret med “Acoustic Adventures”, men det blev udskudt til 2022, hvor “Volume Two” også udkommer (til efteråret). De sange er blevet genindspillet i en akustisk version.
“Volume One” består af 11 blandede numre fra deres bagkatalog bl.a. “Tallulah” fra Silence-skiven (2001) og “A Little Less Understanding” fra Talviyö.
“The Rest Of The Sun Belongs To Me” er den eneste nye, hvilket er et godt nummer med omkvædet: “Bring me life, With your ray of light … You can do what you want with the sea, But the rest of the sun belongs to me”, men ikke deres bedste.
Det er til gengæld “Wolf & Raven” og “Don’t Say A Word”. Uptempoet fungerer bedre i en akustisk version – det er mere organisk end de mere langsommelige sange, som bliver lidt for singer-songwriter-country-blues-agtige. Tony Kakkos stemme har stadig en tildens til at klynke lidt for meget, ligesom jeg nævnte i anmeldelsen af Talviyö. Men når tempoet er højt, lægger man knapt så meget mærke til det.
I “As If The World Wasn’t Ending” fyrer Henrik Klingenberg op under keyboardet, hvilket klæder den, ligesom “Alone In Heaven” kun bliver bedre i en akustisk version, selvom begge sange også var gode inden da. Resten er lidt “ligegyldige”.
Acoustic Adventures, Volume One er et udmærket alternativ til de normale, symfoniske versioner, hvis man har hørt de gamle til hudløshed og vil have noget “nyt”, men som stadig er velkendt.
Sonata Arctica lyder som de plejer, dog i en low key-udgave, og det er passende for et band, der alligevel ikke er store nok til stadionkoncerter som deres landsmænd i Amorphis, Nightwish, Wintersun og Apocalyptica.
Talviyö gav jeg 4 stjerner, men Acoustic Adventures, Volume One må nøjes med 2,5 stjerner.
Acoustic Adventures, Volume One trackliste:
The Rest Of The Sun Belongs To Me
For The Sake Of Revenge
A Little Less Understanding
Alone In Heaven
Tallulah
Don’t Say a Word
As If The World Wasn’t Ending
Paid In Full
Tonight I Dance Alone
The Wolves Die Young
Wolf & Raven
On The Faultline




