Det kan være lidt trist, når man ser på hvor mange internationale navne der var med på programmet, men jeg vælger også at tolke det som en national succes for Copenhell, fremfor en international “skuffelse”.
Årets festival er med andre ord veloverstået efter mange gode koncerter. For mit vedkommende blev det til 12 anmeldelser, det vil sige i gennemsnit tre koncerter om dagen, hvilket er lidt lavere end de sidste par år, men det skyldtes det musikalske program.
At vi, på Metal A Day, var seks personer afsted i år er et historisk højt antal – siden 2018, har vi kun været fire personer afsted. Vores fotografer lavede ni fotoreportager af koncerter, som vores anmeldere ikke kunne nå. Anmelderne og fotograferne dækkede dog sammen i alt 41 koncerter – altså 50 i alt, plus tre interviews. Vi fik dog ikke lavet så meget SoMe- og videoindhold som vi havde håbet på, men det tager vi til efterretning til næste år. VOLA-interviewet er allerede blevet delt, men Syl x Eyes og Danefae er lige på trapperne. Som medredaktør er jeg stolt af vores samarbejde, vores udbytte og den samlede indsats. Men tilbage til Copenhell-koncerterne. Her er, som traditionen efterhånden foreskriver, så her er en opgørelse over de bedste og dårligste koncerter.
Årets bedste koncerter
Danefae, torsdag på Gehenna
Som jeg også beskrev i artiklen før Copenhell, er jeg blevet meget stor fan af denne gruppe. Det hele holdt vand under koncerten, som gik rent ind for mit vedkommende, og det var befriende at en koncert også kan føles sådan. Det var alt hvad jeg havde håbet på, og kombineret med mit interview med dem efterfølgende, var jeg både en glad anmelder og fanboy. Læs eller genlæs anmeldelsen her: Danefae vil ha’ magten, æren og evigt liv.
Vola, onsdag på Pandæmonium
Jeg havde høje forventer til koncerten efter deres dekonstruktion af Vega, tilbage i november. Men heldigvis blev Pandæmonium også smadret helt ned til betongrunden af de progressive riffs og melodier, og knivskarpe vokaler af Asger Mygind og gæster. Det var en perfekt afslutning på førstedagen, og jeg glæder mig allerede til at se og høre dem igen. Interviewet med dem gik også godt, så det forbedrede også koncertoplevelsen, som kan læses her.
Dizzy Mizz Lizzy, onsdag på Helviti
Nogle metalfans var lidt skuffede over at Dizzy skulle headline deres metalfestival, men når man ser på hvor god responsen var undervejs og hvor høj syng med-raten var på samtlige sange, har jeg svært ved at forstå kritikken. Jeg ved godt at Dizzy er mere et rockband end metal, men nu er Copenhell jo også blevet en rockfestival, så er det også passende at et af Danmarks største rockbands lavede en By Request-setliste til de kræsne metallyttere – læs anmeldelsen her.




