Galge
Forestil dig en dæmoniseret version af naboens søn. Så har du allerede en fin idé om, hvem og hvad Galge er. Fire unge mænd, der ikke ligefrem udstråler død og ødelæggelse. Faktisk ville man på ingen måde have udpeget netop dem til at skulle åbne scenen for Dawn of Demise, hvis man fik til opgave at lege legen “Hvem spiller dødsmetal?”. Jeg har før oplevet Galge spille i hawaii-skjorter og Birkenstock-sandaler. Nogle er i tvivl, om det er et seriøst projekt grundet drengenes ungdommelige, legende og tilnærmelsesvis naive tilgang til musikken og musikbranchen. Men tag dig i agt! Tvivler du for længe, bliver du overrumplet noget så grusomt af deres ekstreme metal.
Galge er et ungdommeligt, friskt pust til dødsmetalscenen. Deres naivitet er deres force. Deres musik er eksperimenterende, og allerede på deres EP, Herlig, formår de at fastslå deres lyd. Frontmanden, Søren, med det ret så badass efternavn, Tuborg, skriger lungerne ud, og man er til tider i tvivl om, hvorvidt tungen, der tilbringer mere tid udenfor end inde i munden, ender med at løsrive sig og tage turen ud over publikum.
Hvis du drømmer om en venskabelig slåskamp, så skal du helt sikkert overveje at fange Galge, næste gang de er i en by nær dig. Deres show er aggressivt. De har endda medbragt en kampbror kun iført sko, underdrenge og elefanthue, der raserer scenen allerede i første nummer, præcis som det ses i bandets musikvideo “Væmmelig”. Søren Tuborg smider mikrofonen og kaster sig hovedkuls ud i publikum.
Bandet er stadig i deres spæde år, og det mærkes på deres liveshow. De mangler simpelthen noget liveerfaring, noget rutine og en tryghed i at stå på scenen. Deres samspil kunne godt bruge nogle finjusteringer, og så skal de beslutte sig for, om de er bandet, der taler med publikum for at undgå en akavet stilhed mellem numrene (eller når guitaren skal stemmes, eller når der lige pludselig ikke er hul igennem mikrofonerne), eller om de vil owne stilheden.
Hvis de fortsætter med deres gåpåmod og iver, skal de nok få manifesteret sig som ét af de navne, der i slutningen af 2029 bliver nævnt på diverse lister over indflydelsesrige bands i 2020’erne.
Sætliste:
Væmmelig
Uklar Opstand
Ringgadebroen
Venus
Afskyelig
Flodens Mund
Uforfærdet
Modbydelig
Wayward Dawn
Fra Silkeborg til Skanderborg i hvert fald ophavsmæssigt. Wayward Dawn er en kvartet fra Skanderborg. Også her er gennemsnitsalderen betydeligt lavere end, hvad aftenens hovednavn kan prale af.
Wayward Dawn har speederen i bund, og de tager sig ikke tid til at se sig tilbage. Med en demo fra 2017, debutalbum fra 2018 og split fra 2019 har disse drenge allerede et stærkt bagkatalog af vælge fra. Til april udkommer deres andet album, Haven of Lies.
De fremmødte til aftenens dødsbal fik et par smagsprøver på, hvad Haven of Lies har at byde på live. Deres senest udgivne single, “Ridicule”, blev fremført med en uovertruffen sikkerhed, der greb fat om nakkerne på publikum og tvang dem i bevægelse.
Musikken bliver spillet i med en imponerende sikkerhed og i højt tempo. At trommeslager, Lukas, gennem stort set hele koncerten headbanger og tvinger sine gyldne lokker rundt i vindmøllen, gør det kun endnu mere fascinerende, at de kan spille så tight.
Gennem Wayward Dawns optræden bliver salen langsomt mere fyldt. Bandet udstråler en enorm spilleglæde på trods af den vrede, onde og aggressive lyd. Ligesom nævnt ved Galge har Wayward Dawn allerede i en ung alder fundet en lyd, som er deres. Og den er tung. Jyderne, skanderborgenserne og mor og far kan godt være stolte af at vise Wayward Dawn frem, når de i april drager på tour med Terrorizer, Hideous Divinity og Mass Worship.



