Dying Hydra
Det første band i aften er københavnske Dying Hydra. Den basløse trio består af Lars Pontoppidan(guitar/vokal), Patrick Fragtrup(guitar/vokal) og Tejs Kyhl(trommer) og har siden 2018 spillet knashårdt sludgemetal.
Publikum bliver mødt af bandets smilende medlemmer, der træder på scenen, som under hele showet er lyst op af mørkerøde og -blå farver samt en projektør, der projekterer naturbegivenheder og hallucinerende mønstre på stortrommen.
Uden tøven går bandet i gang med at spille. Første sang begynder med stille og ekkoende guitarspil, men der går ikke lang tid, før musikken tager en drejning, og publikum bliver ramt af aftenens første guitarknasende lydvæg.
Lars Pontoppidan og Patrick Fragtrup står begge i et hav af guitarpedaler, som der ofte bliver trykket på for at skabe de forvrængede og knusende lydbilleder. Den mørke guitarlyd gør også op for den manglende bas, da de to guitarer lyder så fyldige for musikken.
De to overtager skiftevis vokalen, som består af uhyrlige brøl. Selvom vokalen i Dying Hydra er meget intenst og in-your-face, så foregår størstedelen af deres musik som instrumentalspil. Det kræver ikke de mest trænede øre for at høre, at der bliver eksperimenteret med mange forskellige genrer såsom post-rock, drone- og doommetal i Dying Hydras musik.
Samspillet mellem bandets medlemmer fungerer rigtig godt. Det gælder både for de stille guitarfokuserede ambientsektioner, hvor Tejs Kyhl fint akkompagnerer guitarmakkerskabet på trommerne, men også de tunge og støjagtige knæk-nakken-sektioner.
(0)
Publikum bevæger sig tæt sammen helt op mod scenen. (0) er ikke det mest kendte band i den danske metalscene, men det er tydeligt, at folk, der er mødt op i aften, er klar på at se (0) live.
(0) udforsker så absolut også grænsen af musikkens genrer i bredt spektrum. Allerede i deres selvbetitlede EP fra 2017 kan man høre, hvordan bandet blander genrer som progressivt dødsmetal, ambient, doommetal, post-rock m.f. Det er også kun blevet mere betydeligt i deres fuldlængde album, SkamHan, fra 2020, hvor bandet vedligeholder deres eksperimentale tendenser.
Bandet træder på scenen og starter deres set med nummeret ”Rød Glorie”, som ellers plejer at være det nummer, de afslutter deres koncerter på. Det doomede nummer fungerer egentlig ret godt som åbningsnummer. Det indebærer mange af (0)s signaturelementer, og publikum virker til at elske det.




